Stránky

Abutilon - mračňák. Tato exotická kráska pochází z Brazílie. U nás jsou tyto k mrazu choulostivé rostliny oblíbenými nádobovými rostlinami. Pěkně se vyjímají především na vysokokmínku.

Abutilon "Nabob"
Abutilon je keřík s neopadavými , dlaňově laločnatými, hladkými listy. Ve vhodných podmínkách kvete po celý rok. Květy jsou velké zvonkovité v barvách červená, žlutá a bílá. Abutilon je nenáročný, pěstuje se v bytě při pokojové teplotě. Může se letnit, což rostlině velmi prospívá. Ideální teplota pro přezimování je 10-18°C při které dále kvete, ale postačí mu i 5°C. V době vegetace vydatně zaléváme a hnojíme 2 x měsíčně hnojivem na pokojové rostliny. V zimě zálivku i hnojení omezíme. Na jaře (koncem února) rostliny ostříháme , aby obrostly novými výhonky a přesadíme. Rostlinám vyhovuje běžně prodávaný zahradnický substrát na pokojové rostliny. Rostlina může být občas napadena škůdci ( molice, sviluška, mšice).

Pestrobarevné květy mračňáku vnesou na balkon závan exotiky. Pokud chcete, můžete z nich čerpat energii celý rok. Ohnivě červené a žluté květy mračňáku (Abutilon), známého také jako podslunečník, působí jako poháry přetékající temperamentem. A není se čemu divit – vždyť tato exotická kráska pochází z Brazílie. U nás jsou tyto k mrazu choulostivé rostliny z čeledi slézovitých oblíbenými nádobovými rostlinami. Pěkně se vyjímají především na vysokokmínku. Zaujmou svým bohatým kvetením a odrůdy ’Thomsponii’, ’Gold Dust’ a ’Variegatum’ navíc dekorativními žlutozelenými listy.
Abutilon megapotamicum
Mračňáky patří mezi těžko přehlédnutelné, a přitom naprosto bezproblémové rostliny: rychle rostou, ale na jaře nebo na podzim se dají snadno zkrotit zpětným řezem. Řízky navíc snadno zakoření, takže si v krátké době můžete vypěstovat mladé rostliny. V srpnu ustřižené, mírně dřevnaté vrcholové výhony lze pro množení po- užít stejně dobře jako měkké jarní výhony. Počítejte však s tím, že mračňáky jsou často napadány mšicemi a molicemi.

Pro bohaté kvetení potřebují mračňáky slunce. Jen během horkých letních polední byste měli rostliny postavit do stínu – jinak jejich velké listy, které odpařují hodně vody, rychle uvadnou. Tomu odpovídají i značné nároky na zálivku: kořenový bal by měl být stále vlhký a v žádném případě ho nenechte vyschnout.
Od května do září rostliny jednou za týden přihnojujte, v zimě postačí přihnojení jednou za měsíc.

Než na podzim klesnou teploty pod 5 °C, přeneste mračňák do domu a přezimujte jej na světlém místě s teplotou od 12 do 20 °C a s mírnou zálivkou.

#abutilon #mračňák