Čáp v okolí vaší zahrady to je podívaná...
Silueta čápa je krásná |
Čáp v okolí vaší zahrady to je podívaná |
Silueta čápa je krásná. Létá s rovným krkem, na rozdíl od volavky. Bílá křídla jsou lemována černými letkami, které na koncích vytvářejí roztřepený okraj. Čápi, pověstní svýma dlouhýma nohama, jsou velmi dobrými chodci i běžci, především však jsou výbornými letci a skvěle ovládají plachtění. Dovedou využívat stoupajících teplých vzdušných proudů i při dalekých tazích a „šetří“ si tak svá křídla. I proto čápi bílí při cestě na africká zimoviště nelétají přes Středozemní moře, ale přes Gibraltar či Bospor – vzduch se ohřívá pouze nad pevninou. Klidným letem s průměrnou rychlostí 45km/h překonají tisíce kilometrů až do střední či jižní Afriky, za den ulétnou i 300 km.
Čápi hnízdí vždy v bezpečné výšce, kam na ně žádný nepřítel nedosáhne. Ať už na stromě, na komíně či jiném vhodném místě střechy, nebo nověji na sloupu elektrického vedení.
Místo vybírá samec, který se ze zimoviště vrací obvykle dříve, a hned započne se stavbou velikého hnízda z větví a drnů, které bude čapí pár třeba používat i v dalších letech. Každým rokem jej pak ještě zvětší a za desítky let dosáhne úctyhodných rozměrů a může vážit až jednu tunu. Dlouhověcí čápi tvoří věrné páry na celý život…
Samice klade tři až pět vajec, které se vylíhnou po měsíci. S prvními náročnými leteckými pokusy začnou mláďata až ve stáří dvou měsíců a zcela se osamostatní ještě o týden či dva déle. Do té doby je starostliví rodiče učí všemu, co budou pro život potřebovat.
Čápi zcela dospívají až ve třech letech, do „svatby“ se také nijak nehrnou - poprvé zahnízdí většinou ještě o pár let později. Z toho plyne, že čáp bílý musí mít poměrně dlouhý život – až přes třicet let