Stránky

Růže patří po staletí mezi nejoblíbenější rostliny. Tato květina píchá a má ostny na větvičce, ale i život je takový, krásně kvete a voní, ale i někdy píchne do krve....

Růže kolem branky do zahrádky

Růže společně s vinnou révou patří k nejstarším pěstovaným rostlinám

Líbí se mi růže co se pnou kolem branky do zahrádek nebo vůbec u domů a chalup. Několik obrázků přidávám na web a doplňující text o růžích jako informaci co sice možná už víte, je publikována, ale hezky se čte.
 O růži se povídá a píše mnoho a je obdivována.
Verše se pěkně hodí do lásky člověka. Možná tato květina píchá a má ostny na větvičce, ale i život je takový, krásně kvete a voní, ale i někdy píchne do krve....
Víme to a vůni dýcháme, přitahuje nás vitální jasná barva květů a nabízí se jako dar milovanému člověku vedle nás. Nejlépe je růži ovšem v zahradě.

Všechny starověké národy Blízkého i Dálného východu znaly již na počátku svých dějin různé formy růží. Obdivovaná kráska byla zasvěcena také bohyni Venuši.
Půvabná růže patří po staletí mezi nejoblíbenější rostliny. Nacházíme ji od venkovských chalup až po královské paláce a skví se v nejednom šlechtickém erbu. Roste ve volné půdě i nádobách.

Dávno v historii se propojily dějiny lidstva s dějinami růží. Růže byla a zůstala květinou úcty, symbolem života, čistoty, podobenstvím lásky a touhou po míru a štěstí.
Sněžná růže


Staré botanické růže např. růže stolistá (Rosa centifolia), růže galská (Rosa gallica), růže bílá (Rosa alba), růže damascénská (Rosa damascena) se pěstují dodnes. Zahradám vládnou kulturní odrůdy. Od r. 1500 nastupuje novověk růží, kdy se rostliny začínají ve větší míře cíleně šlechtit. Přispěly k tomu čilé styky s Asií a dovoz asijských druhů růží. Ve 20. století se rozvinulo rozsáhlé křížení především v Evropě, o něco méně v Americe.

Postupné šíření růží ve světě provázelo také zakládání růžových zahrad – rosárií.

Současný sortiment nabízí několik tisíc odrůd, růže odolné vůči chladu i chorobám, které navíc velmi dlouho kvetou. Skýtají jedinečné květy od června až do zámrazu.

Tímto barevným efektem se jim nevyrovná žádná dřevina. Existuje několik různých systémů pro třídění růží. Na záhonech pěstujeme keřové mnohokvěté růže, kvetoucí do zámrazu i vznešené čajohybridy, které nesou na jednom stonku jediný květ s elegantním poupětem. Doprovod jim mohou dělat různé trvalky, velmi oblíbená je levandule, ale také modrá šanta a šalvěj, zelenožlutý kontryhel, zářivě žluté krásnoočko a paleta dalších. Nízké půdopokryvné růže mají četné drobné kvítky a šlahounovité výhony se ohýbají k zemi.

Při hustější výsadbě vytvoří spolehlivý nepropustný koberec. Doplněné podestýlkou nedají plevelu šanci. Drobné růžičky skalkové a miniaturní do nádob tzv. patio růže se pohybují v rozmezí 25 – 40 cm. Oblíbené popínavé růže vyžadují oporu, skupině tzv. ramblerů ovšem vystačí kmen starého stromu nebo plot a vyšplhají do 5 až 7 m. Velmi elegantní, ale nejnáročnější na zimní ochranu jsou růže na kmínku (stromkové). Můžeme je kombinovat s dalšími keříkovými nebo půdopokryvnými růžemi, trvalkami i letničkami.
Málo péče vyžadují statné keře odolných růží sadových a botanických. Škála tvarů květů se pohybuje od jednoduchých, přes elegantní poupata čajohybridů až po bohatá plná květenství nostalgických růží připomínajících vzhledem dokonce pivoňky. Paleta barev zahrnuje veškeré kromě modré.

......jedinečné květy od června až do zámrazu
Růže vysadíme do kvalitní středně těžké živné a propustné půdy, na prosluněné stanoviště, ale nikoliv na intenzivní úpal. Můžeme použít i speciální substrát pro růže, nesázíme do rašeliny. Místo bude vzdušné, ne však větrné. Nikdy nesázíme ihned růže na místo, kde donedávna rostly jiné růže. Ani v nádobách opakovaně nepoužíváme substrát od starých růží.

Růže můžeme vysazovat po celou sezonu, nyní zvolíme růže v nádobách (v kontejneru nebo ekoobalu) a budeme je dobře zalévat ke kořenům, nezkrápíme list (prevence houbových chorob). Růže jsou náročné na výživu, vybereme si přípravky z bohatého sortimentu speciálních hnojiv. V zahradnických centrech nalezneme komplexní programy pro zdárné pěstování růží.

Všechny růže vysazujeme o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce nebo kontejneru. Při jarní výsadbě růže radikálně zřežeme na 1 až 3 (4) zbývající očka. V dalších letech řežeme růže v březnu až dubnu a řídíme se typem růže (pro jednotlivé skupiny růží se liší).

Za vegetace pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství. Keříky kvetou déle. Šípky necháme vyzrávat jen u některých sadových nebo botanických růží. Na zimu růže nahrneme zeminou (pozor, abychom neodhalili kořeny) nebo mulčem pro růže a zejména mladým ještě doplníme nastýlku chvojím nebo jiným prodyšným materiálem. Speciální ochranu a zazimování vyžadují stromkové růže.
Růže vysazujeme do záhonů, lemů, ze sadových se dají tvořit dokonce živé ploty, půdopokryvné jsou atraktivním kobercem. Do nádob a skalek patří miniaturní a nádobové růže.

Nádherný efekt skýtají růže popínavé a růže na kmínku. Osvědčeným společníkem růží jsou trvalky. Velmi dobře vyniknou také na pozadí temných jehličnanů, zejména tisů.