Stránky

Místo k relaxaci poskytne i jezírko na vaší zahradě

Zahradní jezírko s rostlinkami i rybičkami
Relaxace, pohoda a klid.
To jsou prožitky, které nemusí nutně souviset jen s dovolenou někde u moře, nebo na horách. Takové místo k relaxaci vám poskytne i jezírko na vaší zahradě. Umím si představit chvilky strávené v altánku u zahradního jezírka a pozorovat vodní hladinu při západu slunce, poletující vážky, nebo barevné kapry KOI. A pokud mi to možnosti dovolí, tak mně zahradní jezírko může v horkých letních dnech poskytnout ten luxus soukromého koupání. A to všechno bez chemie, tudíž přírodní koupání v křišťálově čisté vodě.
 V zásadě jde o to, že zahradní jezírko bude vždy vypadat přirozeněji a lépe do okolí zapadne, než bazén, který třeba bude mít i nepravidelný tvar. Tak, aby se jezírko stalo součástí zahrady s minimální údržbou a mohli jste se z něj těšit po celý rok. Břehy jezírka můžete osázet, stejně tak můžete mít v jezírku lekníny a jiné vodní a bahenní rostliny a za dva-tři roky, jakmile se rostliny v jezírku a jeho blízkosti rozrostou a stanou se součástí ostatní flóry v zahradě, budete mít pocit, že jezírko je na vaší zahradě odnepaměti. Doslova sroste s vaší zahradou, což se u klasického bazénu nikdy nestane a většinou bude působit na zahradě rušivě. Ale ať už se budete chtít v jezírku koupat, či nikoliv, vždy vám poskytne nádhernou podívanou v kterémkoliv ročním období.

Jezírko na jaře ožívá brzy.
V čase, kdy úplně poleví mrazy a roztaje na jezírku led, bude na pořadu dne vyčistit jezírko od zbytků rostlin, které přes zimu uhynuly a popř. dosázet, některé je potřeba na jaře seříznou, aby znovu obrazily. Zkontrolujeme pevnost břehů jezírka, stabilitu mola, nebo můstků vedoucí přes zahradní jezírka.
Vyčistíme a zprovozníme technologii a v neposlední řadě zkontrolujeme vlastnosti vody. V letních měsících, při správně fungující filtraci nebývají s vodou větší problémy. V tomto období budete mít dostatek času si užívat pohody a v klidu pozorovat život v jezírku a jeho bezprostředním okolí. Pokud jste si vybudovali dostatečně velké, tedy koupací jezírko, není nic, co by vám k relaxaci v klidu a soukromí vaší zahrad chybělo.
V době, kdy se nám dny krátí a podzim je za dveřmi, nastává čas připravit jezírko na zimu. Zvláště, pokud máte v bezprostřední blízkosti listnaté stromy, můžete proti spadu listí do jezírka a jeho následnému hnití na dně, zabránit pomocí sítě položené na hladině jezírka a ukotvené na břehu.
Ojíněná zimní krása růže

Podle potřeby ošetříme a zazimujeme rostliny a technologii. Jestliže chováte v zahradním jezírku ryby například KOI, musíte být velmi obezřetní v tom, aby hladina jezírka zcela nezamrzla. V takovém případě se nedoporučuje vysekávat do ledu díru, ale např. horkou vodou vytvoříme v ledu díru. Aby jste předešli úplnému zamrznutí jezírka, doporučují se nainstalovat na hladinu různé plováky, topná tělesa, nebo čerpadla o nízkém výkonu. Všechna tato „zařízení“ zajistí, aby během zimních měsíců zůstala část hladiny nezamrzlá a docházelo tak k výměně plynů mezi jezírkem a okolím. Zahradní jezírko v jakékoliv roční době má své kouzlo a vždy vás překvapí něčím novým, ojedinělým.
Na zimu nesmíme nikdy nechat bez vody nádrže lepenkové a fóliové. Mráz by je mohl zničit. Jestli je to alespoň trochu možné, nevypouštíme vodu ani z ostatních nádrží. Obzvlášť, jestli nemají betonové nádrže dostatečně šikmé stěny a nejsou pevně spojeny jedna s druhou nebo nějakým pevně zakotveným stavebním prvkem, jako je například základová zeď. Všem vodním nádržím a jezírkům zajišťujeme důkladnou preventivní ochranu před mrazem, tlakem ledu a stlačené vody pod ním, ale také před tlakem vnějšího zmrzlého terénu v okolí nádrže. Velmi důslednou zimní ochranu poskytujeme hlavně betonovým nádržím starším, křehkým, slabě betonovaným i armovaným. Zmírňujeme jak vnitřní tlaky v nádrži, tak i tlaky kolem nádrže.

Pokud máme zahradní jezírko vypuštěné, zakryjeme jen deskami, slámou, listím, foliemi, prkny nebo jiným vhodným izolačním a krycím materiálem. Zakrýváme také okraj nádrže, aby ani okolní půda nebyla přespříliš promrzlá. Jestliže máte ve vypuštěném jezírku na dně lekníny, nezapomeňte na ně, jakmile se oteplí. Odstraníme z nich nástylku listí či jiného izolačního materiálu, který jsme použili. Už v předjaří či brzkém jaru na konci února nebo v březnu napustíme jezírka vodou, lekníny zasadíme a ponoříme. Tímto se účinně vyhneme jak pozdnímu tak i předčasnému rašení.

Osázením zahradních jezírek na břehu a okraji zabráníme promrzání země v těsné blízkosti nádrže. Nejvhodnější je břeh osázet hustě travnatými, kobercovitými a polštářovitými druhy rostlin, jako jsou druhy: Azorella, Dianthus, Helichrysum, Iberis, Lysimachia, Potentilla, Veronica a také některé druhy trav a ostřic.

Pokud nádrže nevypouštíme, musíme je také chránit. Na vodní hladině, ještě předtím, než zamrzne, necháme plavat duté materiály, dřevěná polena, polystyrenové krabice. Do jezírek můžeme také ponořit balíky lisované slámy, nebo svázané stonky trvalek či letniček vertikálně k hladině. Voda uprostřed těchto otepí zamrzá opravdu jen málokdy, takže dutými stonky mohou unikat škodlivé plyny z jezírka. Také se do jezírka tímto způsobem dostává vzduch. Stejné účinky mají i trávy či rostliny, které jsou v ledu zamrzlé, proto se na podzim neodstraňují.

Zdroj: jezirkastvi.cz