Plody brusinky - oblíbené jsou velkoplodé kanadské |
Brusinka (Vaccinium vitis-idaea) tvoří polokeříky vysoké dvacet až třicet centimetrů, s kožovitými stále zelenými listy. Jejich pěstování je poměrně jednoduché. Jsou otužilé a daří se jim i v oblastech, které ostatním ovocným druhům již nevyhovují. Oblíbené jsou především velkoplodé kanadské brusinky.
Na zahradě je lze pěstovat na záhonech. Během krátké doby vyroste z kořenového krčku množství nových výhonků, které obrostou celý záhon a vytvoří pěkný zapojený porost. Mohou být také pěknou součástí vřesoviště.
Sazeničky zasadíme trochu hlouběji, než rostly v kontejneru. Jediný požadavek brusinek je kyselá půda. Domovinou brusinek jsou sušší, převážně jehličnaté lesy, proto jim vyhovují kyselé půdy s nízkým obsahem živin. Na přemokření reagují odumíráním nových výhonků a celých rostlin.
Brusinky můžete vysazovat po celý rok, nejvhodnějším obdobím ale zůstává jaro nebo podzim. Půda musí být nezaplevelená a obohacená rašelinou (kyselá). Nejlépe uděláte, přidáte-li do každé výsadbové jamky rašelinu pro azalky a rododendrony.
Brusinky porostou i na polostinném stanovišti, ale málo pokvetou. Volte raději slunná místa, kde se dočkáte větší úrody.
Brusinky kvetou a dozrávají ve dvou etapách.
Poprvé v květnu až červnu.
Mezi červencem a srpnem přichází druhé, hlavní období květu. Přináší ještě větší, kvalitnější a chutnější plody, které se sklízejí od září do října.