Stránky

Mišpule obecná (Mespilus germanica).

Mišpule obecná (Mespilus germanica) má kulaté plody
hnědé až hnědozelené barvy.
Odjakživa se mišpulím připisovaly léčivé účinky, používala se proto jak v kuchyni, tak i v lékárnictví. Jídelníček našich předků obohacovala od dvanáctého století a až do devatenáctého se poměrně často sázela.
Její plody obsahují asi sedmdesát pět procent vody a kolem deseti procent cukru. Dále vlákninu a kyseliny, z nichž je nejvíce zastoupena kyselina jablečná. Nechybí ani vitaminy, především vitamin C a B2 a minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a sodík. Z léčivého hlediska toto ovoce příznivě účinkuje na kardiovaskulární choroby a nemoci oběhového systému.

Rovněž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a užívá se při zánětlivých onemocnění dýchacích cest  
Dužina je velmi jemná, šťavnatá a sladkokyselá. Plody jsou připraveny k jídlu až po přejití mrazem - tehdy teprve změknou. Můžeme si je pak dopřávat syrové přímo pod stromem. Pokud se otrhají již v listopadu, je nutné skladovat je až do změknutí v přepravkách, a to až několik týdnů. Ovšem musí se počítat s tím, že nikdy nebudou tak dobré a aromatické jako v případě přirozeného změknutí na stromě.
Mišpule se jí především v syrovém stavu, ale dá se i kompotovat, kandovat a sušit. Hlavně se z ní vyrábějí džemy, džusy a alkoholické nápoje.