Stránky

Drozd zpěvný. Poznáte je? #Drozd zpěvný, Jaro, Poznáte je?, Ptáci, Ptáci na zahradě,

Drozd zpěvný na jaře

Drozd zpěvný je pták o něco menší než kos černý, svrchní strana těla je hnědá, hruď je smetanově žlutá a hustě skvrnitá, spodní strana křídel je žlutá. 


Samice a samec se navzájem neliší, mláďata jsou na svrchní straně těla skvrnitá. Zpívá na vrcholcích stromů od března do července. Hlas – vábení je „cipp“, zpěv jsou hlasité motivy, z nichž se každý asi třikrát opakuje.

Hnízdění – hnízdí běžně v lesích, parcích a zahradách v dubnu až červnu dvakrát ročně. Hnízdo je jedno z nejpozoruhodnějších ptačích hnízd – je to hluboká miska ze suchých stébel, stonků a mechů uvnitř vymazaná jemnou dřevitou hmotou. Hnízdo je umístěno nízko v křoví nebo na jehličnatých stromech. Samice snáší 4 – 6 zelenomodrých, řídce černě tečkovaných vajec na kterých sedí sama po dobu asi 12 – 14 dnů a o mláďata se poté starají oba rodiče po dobu asi 14 dnů. Potrava – hmyz, plži, červi, žížaly, a bobule. Drozd zpěvný je částečně tažný pták přezimující v jižní Evropě, odkud se vrací v březnu a odlétá v říjnu.

Rozšíření:  Evropa až střední Asie po jezero Bajkal, severní hranice rozšíření je zhruba na 70. st. s. š. Introdukován byl na Nový Zéland. Na počátku 20. století se rozšířil do Skandinávie, od poloviny 20. století silně proniká z lesů do blízkosti lidských sídel. V celé Evropě hnízdí přes 20 milionů párů, populace jsou považovány za stabilní. Převážně tažný druh zimující od severozápadní Afriky přes Středomoří po Írán.

 Část ptáků ze západní a střední Evropy na zimu neodlétá, popřípadě už v těchto oblastech zimují někteří jedinci ze severnějších populací.