Stránky

Hluchavka nachová

Hluchavka nachová
Hluchavka - jinak se jí říká medulka, hluchavinka, cumláň, medůvka, mrtvá kopřiva, jasnota, pitulník. 

Hluchavku bílou a nachovou můžete najít prakticky na každé zahradě, louce, podél cest, v rumištích a remízkách. Na rozdíl od žluté, která vyhledává spíše stinná místa. Nejčastěji se nachází v úbočích a proláklinách lužních lesů. Sbírají se jednotlivé květy, které se poté suší na stinném místě. Nejlépe rozložené v jedné vrstvě. Máme 3 druhy hluchavky-bílou, žlutou a nachovou.Všechny tři druhy mají podobné účinky.

Nať je sice méně účinná, ale obsahuje minerály.  Květy hluchavky nachové sbíráme po celou dobu květu, nejlépe za suchého počasí. Sbíráme pyskaté koruny bez kalichů, musíme je vytrhávat opatrně, abychom je nepomačkali, jinak zhnědnou a znehodnotí se. Sušíme je ve stínu v tenké vrstvě, anebo uměle při teplotách maximálně do 40 °C. Skladujeme je tak, aby nemohly navlhnout, jinak zhnědnou a ztratí své léčebné účinky. Správně usušené květy mají bílou nebo nažloutlou nebo mírně fialkovou barvu, mírně nahořklou chuť a jsou zcela bez vůně. Mladá čerstvá nať hluchavek najde uplatnění v kuchyni, kdy ji upravujeme jako špenát nebo přidáváme do salátu a polévek. Sušenou nať přidáváme v podobě macerátu do koupele pro celkové zklidnění kůže.

Hluchavka působí protizánětlivě, napomáhá léčbě zánětu močového měchýře i ledvin, podporuje vylučování moči, tlumí menstruační bolesti.Nálev do koupele prokrvuje kůži, snižuje její dráždivost, hojí popáleniny, hemeroidy, mokvající rány, ekzémy…Zastavuje horečku, průjem a vnitřní i povrchové krvácení. Působí močopudně, čistí krev.
Je výborným pomocníkem při průjmových onemocněních, vyrážkách a vředech. Velmi dobře odstraňuje poruchy trávení. Též uklidňuje nervy, přidává se do čajů proti nespavosti,používá se při chorobách sleziny. Používá se při různých „ženských problémech.Též se osvědčila jako lék na revmatismus. Obklady léčí otoky, kousnutí či nehojící rány. Existuje i hluchavkové víno na změkčení sleziny. Prý potlačí melancholii. Své místo má hluchavka i v kosmetice - odvar ze žluté i fialové hluchavky prý slouží jako "barva" na vlasy.

 Čaj: 2 lžičky sušených květů spaříme 400 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Odvar ke kloktání: 2 lžičky sušených květů povaříme v 200 ml vody a 15 minut vyluhujeme. Nálev do sedací koupele: velkou dvě hrsti natě hluchavky zalijeme litrem vlažné vody a necháme 10-12 hodin macerovat. Poté zahřejeme do varu, pár minut necháme odstát a vlijeme do sedací koupele v případě léčby hemeroidů. Nálev na koupel ve vaně: 20 celých hluchavek (mohou být čerstvé i sušené) spaříme 2,5 l vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Poté přecedíme do vany s čistou teplou vodou (bez pěny apod.)

 Léčivý olejíček - Z deseti lžic na prášek rozdrcených květů hluchavky bílé, čtyř lžic měsíčku a tří sklenic panenského olivového oleje, můžeme vyrobit léčivý olejíček. Byliny zalijeme „olivovým,“ velmi opatrně ohřejeme, ale neuvedeme do varu a odložíme přikryté na noc. Druhý den všechno přecedíme do tmavé lahve a uskladníme na chladnějším místě. Směs léčí podrážděnou pokožku, hodí se na spáleniny od sluníčka, má hydratační, vyživující a protizánětlivé vlastnosti. Lze použít také na vlasy.
Pokud nás trápí vysušený a podrážděný krk, můžeme si připravit speciální mléko. Dvě lžičky sušeného květu hluchavky zalijeme vařící sklenicí mléka a pod pokličkou necháme louhovat asi patnáct minut. Tekutinu pak přecedíme a necháme ještě trochu vychladnout. Když je teplá, ale už ne horká, vmícháme do ní ještě přibližně lžičku medu od včelaře. Při zánětech vaječníků, dělohy či příliš silné menstruaci se ze směsi bylin, v nichž byla obsažena i hluchavka bílá, podával léčivý čaj. Budeme potřebovat po dvou dílech jetele, hluchavky a meduňky a po jednom dílu řebříčku a kopřivy. Všechno pečlivě promícháme a dáme do čisté a suché sklenice, kterou zavíčkujeme a uskladníme v nějakém tmavém místě. Čaj pak připravujeme podle potřeby, poměr je jedna lžíce směsi na sklenici vařící vody.
Doporučuje se podávat třikrát denně.