Sedmikrásky a fialky, oboje léčivé bylinky |
ŠKOLA BYLINEK - SEDMIKRÁSKA
Sedmikráska roste na vlhkých travnatých místech jako jsou louky, zahrady, pastviny a meze.
Výluh ze sedmikrásek působí protizánětlivě a hojivě, osvědčil se při zánětech močových cest a při zánětu ledvin. Používáme také při kašli, zahlenění dýchacích cest a revmatismu. Často se používá při nedostatku vápníku v těle, protože dokáže tento prvek na sebe vázat.
Sedmikrásky se hodí:
Ke zvýšení výměny látkové v játrech, žlučníku a slezině, proti zimničné horečce, chřipce, jako prostředek močopudný, při vodnatelnosti a otocích, při chronických onemocněních dýchacích cest a kašli.
Zevně pak při kožních chorobách, na hnisavé záněty, vředy a otoky.
Sedmikrásková mast léčí modřiny, otoky, odřeniny (ale ne otevřené rány), podrážděnou pokožku a také se maže na štípance od hmyzu či v některých případech jako přípravek zmírňující potíže s akné.
Sbíráme celou nať nebo málo rozkvetlé květy s krátkou stopkou (max. 2 cm) od dubna do září, nejlépe kolem poledne, květy a nať sbírané na jaře mají větší kvalitu než letní a podzimní sběr. Květy sušíme ve vrstvě do 2 cm přirozeným teplem ve vzdušné a suché místnosti. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 35°C. Dobře usušené květy mají původní barvu, ostrou chuť a příjemnou vůni. Nať i květy skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhly.
Obsahuje mnoho výživných látek, počínaje esenciálními mastnými kyselinami, taniny, flavonoidy, přes aminokyseliny, vlákninu v podobě inulinu, až po hořčiny.
Jak už titulek napovídá, právě ty dokáží stimulovat náš trávicí systém. Obzvláště pokud nás trápí ztráta chuti k jídlu, záněty žaludku, průjmy či naopak lehké zácpy. Sedmikráska pomáhá i našim játrům a žlučníku.
Čaj z ní dělá velmi dobře našemu dýchání. Zahání tak běžné nachlazení, zmírňuje bronchitidu a jiné záněty horních cest dýchacích. V dřívějších dobách sedmikráska tišila bolestivou menstruaci a mírnila záněty močového měchýře.
Za zmínku stojí rovněž její pozitivní vliv na léčení menších zranění, popálenin, atopického ekzému, dny a chronického revmatismu.
Problém s akné mimo radikální úpravy jídelníčku pomáhá tlumit sedmikrásková tinktura. Ta se dá s úspěchem použít na záněty v krku a také na afty.
Výhodou této léčivky je skutečnost, že nejsou známé žádné vedlejší účinky jejího užívání, ať už v jídle, nebo ve formě čaje či tinktury. Snad jen alergici by měli sedmikrásku užívat s opatrností. Zejména ti, kteří mají negativní reakci na rostliny z čeledi hvězdnicovitých, kam patří také slunečnice, jiřiny či arnika, Jinak my všichni ostatní, co hrdlo ráčí
Ze sedmikrásky se dělá sirup, tinktura, čaj, med, mast.
sirup:
500 květů sedmikrásky,1 citron,750 g cukru krupice,0,75 l vody
Květy spaříme vroucí vodou, přidáme pokrájený citron a necháme den louhovat. Přecedíme přes plátno a přidáme cukr a svaříme do hustoty sirupu.Hotový sirup přidáváme do čaje při nemocech dýchacích cest nebo užíváme po kapkách.
med:
Tisíc květů sedmikrásek nasypeme do hrnce a zalijeme litrem vody.
Přidáme na kolečka oloupaný nakrájený citrón a půlku oloupaného pomeranče.
U citrónu a pomeranče odstraníme všechna jádra, jsou hořká.
Přivedeme k varu a povaříme 10 minut.Odvar necháme 24 hodin vyluhovat.
Po této době sedmikrásky přecedíme přes plátno a květy, citrón a pomeranč pořádně vymačkáme.Do získané šťávy přidáme cukr.
Roztok znovu vaříme, tentokráte hodinu až dvě, podle toho, jak hustý med si přejeme získat.
Občas jej promícháme a zkontrolujeme hustotu budoucího medu podle pár kapek na talířku.
Horký med nalijeme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru po dobu deseti minut.
Tato doba dokonale stačí k pevnému přichycení víček. Poté sklenice obrátíme a po vychladnutí uložíme.
Tinktura :
2 plné hrsti čerstvých květů sedmikrásky obecné (chudobky)
vodka,nebo slivovice nebo líh
Třetinkovou zavařovačku.
Květy vložte do sklenice a zalijte vodkou aby byly zcela ponořené. Zavřete a ponechte 14 dní vyluhovat. Po té sceďte. Užívejte 10 kapek denně na lžíci vody.
Čaj :
3 lžičky usušených květů sedmikrásky,0,5 l vařící vody
1. tak 3 lžičky usušených květů sedmikrásky hodíme do 0,5 l vařící vody a necháme přejít varem
2. Asi 15 minut necháme vyluhovat, pak čaj přecedíme a pijeme po doušcích, ne více jak 2 šálky denně.
Doporučení:
Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený.
Mast :
Nejdříve si musíme připravit sedmikráskový macerát. Není to vůbec nic složitého. Potřebujeme jen nasbírat dostatečné množství květinek v nějakém čistém a bezprašném místě, koupit si kvalitní olej (je to čistě na našem výběru a osobních preferencích, vůbec nemusí být panenský olivový, lze dokonce klidně použít řepkový) a připravit si nějakou sklenici. Tu samozřejmě nejdříve vyvaříme a dokonale vysušíme. Pak do ní vložíme sedmikrásky a zalijeme je olejem tak, aby byly dokonale přikryté. Sklenici zakryjeme gázou, odložíme na nějaké slunečné místo a necháme dva týdny louhovat. Denně je opatrně protřeseme, celou dobu si hlídáme, aby byly neustále ponořené. Pak už stačí jen olej přecedit, kytičky vymačkat a macerát je hotov.
S ním můžeme přistoupit k druhému kroku, kterým je výroba domácí masti. Připravíme si přibližně sto dvacet gramů sedmikráskového macerátu, třicet až čtyřicet gramů včelího vosku (obecně se většinou doporučuje poměr tři ku jedné, ale není to nutné řešit s lékařskou váhou) a případně ještě půl lžičky lanolinu, i když ten není nutný (přidává se pro své hydratační vlastnosti).
Postup je podobně jako u přípravy macerátu opravdu velmi snadný a zvládnout by ho měl bez problémů každý. Všechny suroviny si dáme do nějakého menšího hrnečku, který umístíme do vodní lázně. Ohříváme a čekáme až se nám vše rozpustí, pak směs zamícháme, přelijeme do připravených (samozřejmě také vyvařených) mističek, počkáme až nám sedmikrásková mast zatuhne, uzavřeme je a uskladníme nebo rovnou začneme používat. Mastičku lze obohatit ještě o vůni nějakých silic, ale je to více méně zbytečné.
Místo včelího vosku lze použít lékařskou vazelínu - já používám žlutou pro alergiky.