Digitalis purpurea náprstník červený květy, květenství |
Roste planě i u nás, pravděpodobně však není původní, ale zavlečený. Nejčastěji je dvouletý, někdy však vydrží i více let. V prvním roce rostlina vytvoří přízemní listovou růžici, z níž ve druhém roce vyrůstá lodyha s jednostranným hroznem nápadných květů.
Často se na stanovišti udržuje samovýsevem, proto budí dojem klasické trvalky. Široký sortiment odrůd zahrnuje pestré barevné směsi i čisté barvy. Velmi oblíbená je velkokvětá směs ´Excelsior Hybrids´ a také starší barevná směs ´Gloxiniaeflora´. Vzácnější, ale dnes už také u nás velice populární, je světle meruňková ´Apricot Beauty´. Objevují se také nižší zakrslé odrůdy, například pouze kolem 60 cm vysoká ´Dwarf Red´.
Náprstník dobře obhospodařují čmeláci, často mají svou kolonii poblíž. Najdeme jej i v lese, kde bývají na pasece v celé kolonii a jsou světle fialově vybarvené ne červené
Náprstník červený roste nejlépe na nevápenitých, spíše vlhčích půdách. Velkokvěté odrůdy hezky vyniknou v kombinovaných záhonech nebo jako předsadba dřevin.
Vytrvalá, 40-120 cm vysoká jedovatá bylina s přímou, obvykle nevětvenou a mírně hranatou lodyhou, nahoře žlaznatě pýřitou.
Listy jsou střídavé, dolní vejčitě kopinaté až přisedlé, horní kopinaté, přisedlé, na rubu chlupaté.
Kvete v červnu až září. Květy vyrůstají v jednostraném hustém hroznu. Jejich koruny jsou trubkovitě zvonkovité, pětidílné, dvoupyské (dolní pysk je chlupatý), s laločnatým lemem. Náprstníky patří k velmi dobře chemicky prozkoumaným rostlínám.
Ve všech částech rostliny (a zejména v listech) jsou přítomny glykosidy, většinou se steroidním aglykonem, ovlivňující srdeční činnost.
Otravy: Při požití toxického množství náprstníku se nejprve objevuje místní podráždění zažívacího ústrojí, zvracení, průjmy, později dojde ke zpomalení pulsu, činnost srdeční je nepravidelná, dýchání je obtížné, mohou se objevit poruchy vidění (člověk vidí předměty různě zabarvené), halucinace, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě, po asi 2 hodinách se zrychluje a slábne puls, smrt nastává zástavou srdce. Otrava se léčí podáváním dávidel, absorpčního uhlí a tříslovin (tanin, odvar z dubové kůry, silný černý čaj), nezbytné je okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Smrtelnou dávkou pro člověka mohou být pouhé dva snědené listy náprstníku - nutno však dodat, že pro jejich odporně hořkou chuť je velmi obtížné je sníst.