Bombus terrestris - Čmelák zemní |
(Bombus terrestris) patří k blanokřídlému hmyzu.
Poznáme ho podle výrazného hlubokého bzučení křídel a kontrastního zbarvení. Celé jeho tělo je ochmýřené. Na hrudi a zadečku se střídají černá, bílá, žlutá a oranžová barva. Na hlavě má dvě velké složené oči a ještě tři jednoduchá očka. Stejně jako včely, vosy nebo sršně má i čmelák žihadlo, které však používá málokdy. Čmelák zemní žije ve velkých společenstvích.
Staví svá hnízda pod zemí, kde se stará o své potomky. Čmeláci patří mezi nejvýznamnější opylovače, protože opyluje květy s nektarem uloženým hluboko, ke kterým se sosáček včely nedostane.
Při sběru nektaru na své ochmýřené tělíčko naberou obrovské množství pylu, pomocí něhož se rostliny rozmnožují. Na čmelácích je tak (stejně jako na motýlech) závislých mnoho rostlinných druhů. Na svém těle unesou až polovinu své váhy.
Tam je devatenáct druhů čmeláků v Británii se šesti uznán jako nejčastější. Jak se z velké části sdílejí stejné charakteristiky se zaměříme na největší - Bombus terrestris. Čmeláci jsou normálně poslušné bytosti, a nepředstavují žádné významné riziko pro nás lidi - oni mohou bodat, ale neradi to udělají, pokud je vyprovokujete.
Životní cyklus
Oplodněná královna (matka) se objeví v únoru a hledá zdroje a hnízdiště. Hnízda jsou obvykle nalezené v zemi, často ve starých myší díře. Oni se krmí nektarem a pylem co poskytují kvetoucí rostliny s cennou službu - opylování.
Kladení vajíček ve vosku buněk ve svém hnízdě královně vytváří kolonie 50 až 150 pracovníků. Podobně jako všechny včely a vosy z vajíček se vylíhnou larvy, které pak kuklí a znovu vylezou, tentokrát do dospělé včely.
Ke konci léta bude plodné matky a může být reprodukován. Jen oplodněné královny přežijí zimu se všemi zaměstnanci, jedinci mužského pohlaví a originální královna umírá.
Mladé oplodněné Královny najdou bezpečné místo ke spánku a jsou připraveni vyjít ven na jaře příštího roku.