Maralí kořen Merlík (Všedobr) Parcha léčivá (Phaponticum carthamoides) |
Maralí kořen / Merlík
Maralí kořen, je vytrvalá léčivá rostlina. Použití najde jako přírodní antidepresivum, podporuje potenci a působí jako přírodní afrodisiakum.
Použití najde také jako podpůrná léčba po operacích. Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však v kořeni. Z kořene se vyrábí tinktura nebo prášek. Rostlina je také velmi dekorativní.
Maralí nebo maralový kořen má jméno, které je odvozeno od jelenů Marali.
Ti ho v zasněžených sibiřských oblastech vyhrabávají v době říje a také ho požírají jako potravu. Tato rostlina jim umožňuje přežít krutou zimu a zajistit dobrou reprodukci.
Lidé žijící v těchto drsných podmínkách zjistili, že užíváním této rostliny, např. ve formě čaje jim doplní úbytek sil v organizmu. Užíváním „Maralí kořenu“ si zvyšujeme psychickou a fyzickou odolnost, a odstraňujeme chronickou únavu. Posiluje imunitu a silného povzbuzujícího účinku se využívá při doléčování nádorových nemocí, syndromu chronické únavy, při mononukleóze, borelióze.
Má pozitivní účinek na centrální nervovou soustavu a schopnost zlepšovat paměť, usnadňuje učení a koncentraci, udržuje pevné kosti. Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Působí mírně anabolicky na růst svalů bez vedlejší nežádoucích účinků, které jsou typické u hormonů, tedy i na rychlou obnovu tkáně. Používá se hlavně při vyčerpanosti organizmu, při rekonvalescenci po operacích, k rychlému docílení plné životní energie po zeslabení organizmu, vyplavuje z těla nežádoucí toxiny včetně alkaloidů. Hlavně posiluje ledviny, harmonizuje funkci žaludku, posiluje slezinu, tlusté střevo, příznivě ovlivňuje regeneraci jater, odstraňuje nechutenství a podporuje trávení, upravuje činnost těchto orgánů přirozenou cestou. Má výrazné afrodiziakální účinky, pomáhá odstranit pohlavní neplodnost neorganického původu, příznivě stimuluje funkci pohlavních žláz, při obtížném otěhotnění se doporučuje užívání Maralí kořenu oběma partnerům. Zlepšuje zásobování mozku kyslíkem, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, zlepšuje kvalitu sluchu a hučení v uších, mírně zvyšuje krevní tlak. Vlasy jsou lesklé a pružné, pomáhá při cystách, depresích, ekzémech, hepatitidě, roztroušené skleróze, žloutence.
Čaj si můžeme připravit z listů Maralí kořenu, který dáme v množství 1 čajová lžička do ¼ litru vody spařit a necháme 15 min. vyluhovat. Pijeme ráno a odpoledne podle závažnosti problému. Čaj si můžeme přisladit např. medem.
Na čaj můžeme použít také kořen, který je účinnější, opět čajovou lžičku do ¼ litru vody. Povaříme 5 min. a necháme ještě ½ hodiny vyluhovat. Pijeme opět ráno a odpoledne. Čaj si můžeme připravit i ze semen, postupujeme stejně jako v přípravě čaje z kořene. Jako u každé byliny, je nutné udělat přestávku v léčení konkrétní bylinou po třítýdenním užívání na dobu 14 dní, tím posílíme její účinnost. Dlouhodobé užívání bez přerušení by způsobilo to, že si tělo na drogu přivykne a účinnost vzhledem k organizmu zeslábne. V dalším případě přestávkou zabráníme tomu, že nedojde k předávkování v organizmu u některých léčivek. Po dobu přestávky se droga z těla vyplaví a započne nový cyklus léčení. Docílíme toho, že droga bude opět působit naplno. Například při neplodnosti je nutné užívat čaj s přestávkami delší dobu, až 3 měsíce i více.
Kvetoucí Merlík všedobr |
Tinkturu připravíme z destilátu 1 : 5 a vyluhujeme 14 dní, můžeme tam rostliny ponechat. Dále si můžeme vyrobit prášek ze sušené rostliny. Užíváme vždy v přiměřeném množství. To je u čaje 1 čajová lžička do ¼ litru vody, u odvaru 1 – 2 polévkové lžíce, u tinktury 1 polévková lžíce, u prášku ½ čajové lžičky na jedno použití.
Pěstování: Maralí kořen, je původně ze Sibiře a dobře snáší naše podmínky. Můžeme předpěstovat nebo vyséváme na přímo. Od března do července. Sklízíme až 3 rokem.
Merlík patří mezi rostliny mírného pásma. Merlík bonus-henricus (merlík všedobr) se vyskytuje zplanělý i ve volné přírodě. Dobře se mu daří na rumištích a jiných místech, kde je hodně dusíku.
Některé druhy merlíku jsou jedovaté.
Merlík patří mezi rostliny mírného pásma. Merlík bonus-henricus (merlík všedobr) se vyskytuje zplanělý i ve volné přírodě. Dobře se mu daří na rumištích a jiných místech, kde je hodně dusíku.
Některé druhy merlíku jsou jedovaté.