Zvonek zelený staví hnízdo na borovici (by denis matthey) |
Zvonek zelený
Ve srovnání s jinými pěnkavovitými je těžší a zavalitější. Má silný kuželovitý, světlerůžový nebo slonovinový zobák.Sameček je celkově olivově zelený; zelená je nejjasnější na hlavě a kostřeci, spodina těla je světlejší.
Křidélko, jeho spodní okraj a lemy ručních letek jsou svítivě žluté. Rovněž všechna ocasní pera až na dvě prostřední jsou u kořene krásně žlutá. Samička je spíše šedozelená, na pláštíku a hřbetu má hnědý nádech, na křidlech a ocase je méně žluté. Mladí ptáci jsou hnědaví, svrchu i zespodu podélně tmavě rozpitě čárkovaní.
Nejraději se usazuje v parkovité krajině s hojnými křovinami a skupinami stromů, na okrajích lesů, v parcích, zahradách a hřbitovech. Proniká i do center velkých měst.
Hnízdí 2x ročně od dubna do června. Samička staví hnízdo nevysoko ve větvích keřů a stromů. Zjara, kdy jsou listnaté dřeviny ještě holé, staví hnízdo v jehličnatých mlazinách. Hnízdo je poměrně velké, spletené z drobných větviček, kořínků, stébel trav a mechu, který stěnami zpravidla prosvítá.
Vystláno je jemnými kořínky, chlupy, žíněmi a peřím. Snůška obsahuje 4-6 namodralých vajíček s řídkými většími šedofialovými a malými červenohnědým skvrnami. Sedí jen samička, sameček ji po celou dobu sezení krmí. Mladé krmí převážně rostlinnou potravou, změkčenou ve voleti, jen tu a tam uloví housenku či brouka. Potrava dospělých se skládá ze semen, bobulí a poupat. Ze šípků vyzobávají jen zrníčka.
Žije v Evropě, na jihu zasahuje po Sinajský poloostrov a do severozápadní Afriky. Izolovaná populace obývá vysočiny Turkestánu. Byl úspěšně vysazen na Azory, do Austrálie, na Nový Zéland a lokálně na jihovýchod Jižní Ameriky. Je většinou stálý až přelétavý.