Pěnkava na zahradě zastižena v trávě |
Dospělý samec je pestře zbarvený. Má modrošedé temeno a šíji.
Na podzim má hlava samce hnědou barvu, do jara se však hnědé lemy peříček olámou a vystoupí šedé středy per. Zobák v době hnízdění je modrý, jinak má barvu rohoviny. Hlava po stranách a hruď jsou rezavě červené, pláštík a hřbet červenohnědé, kostřec je šedozelený. Na křídlech je v každém šatě dvojitá bílá křídelní páska, bílá jsou i krajní pera vykrojeného ocasu.
Samička a mladí ptáci jsou svrchu šedozelení se slabým hnědým nádechem, zespodu šedobílí, křídelní pásky jsou užší než u samečka. Ekologie Při volbě hnízdiště není vybíravá, žije všude tam kde jsou stromy a keře: parky, zahrady, remízky, stromořadí, nebo lesy všech typů, nevyhýbá se ani centrům velkých měst. Hnízdí od dubna do července 2x ročně, někdy jen v jednom a tom samém hnízdě.
Hnízdo, které patří k nejhezčím ptačím stavbám, je hustě a pevně spletené z mechu,jemných stébel a kořínků. Vnější vrstvu maskuje samička lišejníky, pavučinami a kokony hmyzu. Uvnitř hnízdní kotlinky je měkká vrstva z chlupů, žíní a drobného peří. Snůška obsahuje 3-6 načervenalých či modravě zelených vajíček s typickými skvrnami a různě zakřivenými čárkami.
Mladé krmí oba rodiče hmyzem, hlavní potravou pěnkav jsou však různá semena.