Muchovník |
Hezký, ale zároveň užitečný keř svými jedlými plody, na nichž si kromě člověka pochutnají i ptáci.
Muchovníků je vícero druhů. Nejznámější jsou u nás muchovník lamarkův, kanadský, olšolistý a oválný (vejčitý).
Pocházejí ze Severní Ameriky, jen muchovník oválný je evropský druh. Vzrůstem se liší nejen jednotlivé druhy, ale i odrůdy těchto druhů, které se obvykle množí kvůli chutnějším plodům, nebo zajímavějšímu tvaru koruny. Každopádně plody všech muchovníků jsou jedlé, ale máme-li omezený prostor na zahradě, vždy se snažíme sehnat ty nejlépe plodící odrůdy. Plod chutná sladce, není tak borůvkově kyselý (narozdíl od zimolezu kamčatského). Semínka v plodu při rozkousnutí vydávají příjemnou mandlovou příchuť.
Obvykle nám muchovník vyroste jako větší keř nebo menší strom. Na jaře je rostlina obalena krásnými bílými květy, začátkem léta přicházejí na scénu růžové a fialové plody (jen ty tmavé jsou už zralé)
Muchovníkový likér
400 ml přefiltrované šťávy z plodů
0,8 g puškvorcového oddenku (lze jej vypěstovat na zahradě, zakoupit v léčivých rostlinách nebo v lékárně)
0,2 g hřebíčku 0,2 g celé skořice kůru z ¼ pomeranče
200 ml cukrového sirupu
400 ml 80% lihu (nejlépe z lékárny, nebo jej můžeme nahradit vodkou)
Ovoce propláchneme na sítku a vložíme do kastrolu. Přidáme koření zavázané do kousku plátna, aby se po varu dobře vybíralo. Vše vaříme čtvrt hodiny na středním plameni. Necháme vychladnout a přes husté sítko přecedíme. Cukr s vodou svaříme na sirup, který vlijeme do získané šťávy. Nakonec vmícháme líh. Necháme ustát do dalšího dne v chladničce a opatrně přes plátno přefiltrujeme. Ukládáme do lahví s dobrým uzávěrem. Popíjíme při přátelském posezení jako lék proti nachlazení a na žaludek nebo jako voňavou vzpomínku na léto.
Muchovníkové víno
250 ml šťávy muchovníku
130 ml šťávy z červeného rybízu
500 ml vody balíček živné soli a balíček kvasinek na výrobu vín (koupíme v drogerii)
190 g krystalového cukru
Plody muchovníku a červený rybíz vylisujeme. Šťávy odměříme přesnou měrkou a v doporučeném poměru smícháme. Přidáme vodu, vmícháme odvážený krystalový cukr, přisypeme živnou sůl pro kvasinky a balíček kvasinek. Úzkostlivě dodržujeme čistotu.
Směs po promíchání přelijeme do skleněné láhve s kvasnou zátkou a necháme kvasit. Po bouřlivém kvašení se začne tekutina sama čistit. Hadičkou stáhneme čistý nápoj, na dně zůstanou zbytky ovoce a kal.
Nápoj plníme do čistých, nejlépe vyvařených láhví a dobře zazátkujeme.
Uskladníme v chladu a temnu.
#Léto, Likér, Muchovník, Naše zahrady, Ovoce, Práce na zahradě, Rady a tipy, Recepty, Víno